hirdetés
hirdetés

A GVH-hoz fordult a Telekom

2011-02-18

Eljárást kezdeményezett a Gazdasági Versenyhivatalnál a Magyar Telekom amiatt, hogy a Vodafone Magyarország azt állítja magáról a hirdetéseiben, az övé a leggyorsabb mobiladatátviteli hálózat.

Az IT Café szerint a Magyar Telekom és a Vodafone presztízsharcba keveredett egymással, mert mindketten azt állítják, hogy az övék Magyarország leggyorsabb mobilinternetes hálózata.

A Magyar Telekom annyira komolyan gondolja saját igazát, hogy szerdán a Gazdasági Versenyhivatalhoz (GVH) fordult, mert versenytársa hirdetéseiben azt állítja magáról, hogy ő renelkezik a leggyorsabb mobiladatátviteli hálózattal Magyarországon.

A Vodafone egy német távközlési tanácsadó céget bízott meg a méréssel: a P3 Communications szakemberei tavaly novemberben mindhárom szolgáltató hálózatán mértek, és tanúsítványt adtak ki arról, hogy a 3G-vel lefedett területeken a Vodafone GSM/UMTS-hálózatán érhető el a legnagyobb le- és feltöltési sebesség, és a böngészés is itt a leggyorsabb.

Az IT Café azt írja, hogy a T-Mobile saját igazának alátámasztására egy másik mérést mutat, azt, amit a hazai mobilszolgáltatók a 229/2008. (IX.12.) kormányrendelet szerinti, szolgáltatásminőségre vonatkozó éves adatszolgáltatáshoz végeznek el. Ennek a módszertanát a három hazai szereplő közösen dolgozta ki és fogadta el, ezért az így mért adatok tekinthetők a legobjektívebbek és egyben egymással összevethetőek – állítja a T-Mobile. Az évenkénti méréseket a szolgáltatók maguk végzik el saját mobil-adathálózatukra vonatkozóan, és az összegzett adatokat megküldik a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak (NMHH), valamint azokat a saját honlapjukon is közzéteszik.

A hatósághoz benyújtott - tavalyi évre vonatkozó - adatok alapján valóban a T-Mobile sávszélességértékei a legjobbak. A vállalat 3G-adathálózata jellemzően 2453 kbps letöltési és 818 kbps feltöltési sebességet biztosít, míg a Vodafone 1415/381 kbps, a Telenor pedig 780/211 kbps teljesített értékeket mért a saját hálózatán.

A Vodafone viszont azt állítja, hogy egy független szervezet eredményei hitelesebbek, mint a szolgáltatók saját mérései. "A T-Mobile saját méréseit állítja be objektívnek, ezzel azt sugallja, hogy a maga által mért eredmények hitelesebbek, mint egy független szervezeté" - fogalmazott Suba János, a Vodafone Magyarország kommunikációs igazgatója. Hozzátette: a P3 Communications mérésének módszertana bárki számára megismerhető, illetve az eredményéről kiállított hivatalos tanúsítvány letölthető a P3 Communications oldaláról.    

Király István, a Telekom marketingvezérigazgató-helyettese azt mondta, a hálózati gyorsaság mérésének eredménye nagyban függ attól, hogy a vizsgálatot milyen feltételekkel végzik. Például attól, hogy csak külső térben vagy épületeken belül is mérik a sebességet.

A Vodafone széles sávú mobilinternetes hálózata egyébként jelenleg az ország 663 településén érhető el, a Telenor 649 települést fed le, a T-Mobile pedig 463 településre vitte el eddig a 3G-t. Mindhárom szolgáltató dolgozik már a következő generációs, jóval nagyobb sávszélességet biztosító infrastruktúrája kiépítésén vagy a fejlesztés előkészítésén, és több tíz milliárd forintot tervez költeni e célra.

Az MTI értesülése szerint a Magyar Telekom hálózatfejlesztési tenderén a kínai Huawei és ZTE, illetve az Ericsson és a Nokia-Siemens vesz részt, és március végén választják ki közülük azt a szállítót, amelyik a következő években modernizálhatja a Magyar Telekom mobilhálózatát.

Maradi István a Magyar Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese elmondta, jelentősen javítaná lehetőségeiket, ha mielőbb elérhetővé válna a 900 és a 800 megahertzes frekvencia a mobil cégeknek a negyedik generációs szolgáltatásokra (LTE) is.

(forrás: IT café, MTI)
hirdetés
hirdetés