Az online videó csak nyeli a pénzt
2011-09-07
A Colabs Startup Centerben rendezték meg a harmadik HMC Meetup-ot, "Videó a digitális világban" címmel. Sajnos nem lettünk sokkal okosabbak.
A Colabs Startup Centerben rendezték meg a harmadik HMC Meetup-ot, "Videó a digitális világban" címmel. Vegyes érzéseink vannak.
Jó volt, mert sok olyan ember jött el, akit érdekel és aki nap mint nap foglalkozik a témával, és rossz volt, mert az előadások elcsúsztak többek közt az önpromók és hosszú szünetek miatt, így a legutolsó Deák Dániel nevével jelzett Daazo-s előadására - ami engem a legjobban érdekelt - már nem maradt idő.
Egy tavalyi Wired magazin "The Web is dead" című írása és infografikája egyértelműen azt mutatta, hogy az elmúlt évek nagy nyertese a digitális mozgókép. A 3. meetupon erről volt szó.

A témafelvetés alapvetően érdekes, mert a hazai szerkesztőségek köztudottan gyűlölik a videós műfajt, mivel egyrészt nagyon drága és mindig veszteséges, másrészt pedig nem lehet figyelmen kívül hagyni, mivel a felhasználók kimondottan szeretik és korlátlanul fogyasztják. A videózás legnagyobb problémája, hogy nincs kitalálva és felépítve a felületek értékesítése, így mindenki arra hivatkozik, hogy jelenleg kísérletezések folynak, és hamarosan jön a nullszaldó, a veszteségekből meg egyszer csak pénz lesz. A magyar piac kicsi, talán pont ezért nem is láttunk még túl nagy sikereket videós témakörben. Ezeket az alapvetéseket, a Kreatív 2010-es digitális mozgóképről szóló konferenciáján sokan megfogalmaztak. Most a miértre és a hogyanra kerestem a választ, ahogy több-kevesebb sikerrel a meetup is.
Az első előadást Végvári Imre tartotta, aki elmondta, hogy reklám és kommunikációs szempontból jó felület a videó, de a közösségi jellegét kell a legjobban hangsúlyozni, amely koplexebbé teszi a tartalmat és az értékesítést egyaránt.
Példaként négy medvét hozott:
1. A John West Salmon márka vírusvideója az elsők között tört be a piacra, és még képes volt új lehetőségekkel kecsegtetni:
2. A Tippex "A hunter shoots a beer" szpotja már sokkal több interaktivitást és humort préselt ki magából:
3. A Myswitzerland két medvéje pedig az egyik legújabb és legviccesebb marketingfogás, amely a Facebookot felhasználva sokkal személyesebbé teszi a hirdetést. Itt kipróbálhatja.

A fogyasztók nem fizetnek
A következő előadásban Novák Péter beszélt az Origo videós tartalmairól. A régmúltból megemlítette a London Expedíciót, és a választásokra készített "taps vagy fütty?" alkalmazásukat. Utóbbi lényege az volt, hogy miközben a választási beszédek élő közvetítését nézték a felhasználók, az alkalmazás videóablakában, a két gomb (taps, fütty) egyikének megnyomásával bármikor véleményt nyilváníthattak arról, amit a szónok éppen mondott. A beszéd elhangzása után egy rendszer összegezte a beérkezett véleményeket, és értékelhetővé vált, mely részek tetszettek legjobban a felhasználóknak és melyeket utasították el leginkább.
Az Origo jelenlegi videós tartalmai közül István Kovács és a Csalfa Karma érte el az egymilliós nézettséget, azonban Novák elmondta, hogy ez a műfaj valóban nem tartozik a kasszacsengető kategóriába, egyedül a product placement és display lehetőségek állnak rendelkezésre, és sajnos az a modell, hogy a fogyasztó fizet, még nem alakult ki itthon.
Youtube lesz
Miskolczy Csaba Blogter-alapító, aki anno az Indavideó elődjét a Videobombot is létrehozta, és a Valley Connect-et megalapította, előadásában a legfrissebb videós trendekről beszélt. Véleménye szerint a Youtube továbbra is az első és legfontosabb videómegosztó - annak ellenére, hogy bevételei gyengék -, aminek létezésére a tévécsatornák is gyorsan regáltak, ezért átültették tartalmaikat a webre is. A szakember elmondta, hogy amikor az RTL szájtjait elkészítették, nagyon megdöbbentek a korai eredményeken, hiszen azzal mindenki tisztában volt, hogy a tévé és az internet között nincs transzferálás, ennek ellenére a célközönség - mint például a Barátok közt nézői is -, simán átvándorolt az internetre.
A szakember összevetve a múlt és a jelen trendjeit kiemelte, hogy erősödik a Netflix, a Hulu és a Ustream, valamint az Epix HD, ami kimondottan a hollywoodi stúdiók szájtja. A jövőben megjelenő terndekről elmondta, hogy továbbra is a Youtube lesz a legnépszerűbb, aminek esetleg csak a Facebook lehet a konkurenciája, ha jól megcsinálják a videós irányt, de ezt még egyelőre nem lehet előre látni.
Miskolczy szerint új lehetőség a Smart TV, ahol a hardverbe épül a tartalom. A Google TV megbukott, az Apple TV szintén, de Samsung Smart TV-je és az LG platformok népszerűek lesznek és jó marketing eszközként működnek majd.
Másik erős irányként említette a Personal Guide-ot, amely ajánlási szisztéma szerint működik. Ilyen a Moki, a Clicker és a Gravity. Ezeknek az a nagy előnye, hogy segít testreszabni a videótartalmakat, és velük együtt a hirdetéseket is.
A videó jelentősége a digitális világban vitathatatlan, azonban a finanszírozás még megoldatlan.
Hatala Noémi