hirdetés
hirdetés

Az Euronews nem magyar hírtévé lesz

2012-12-18

Partneri kapcsolatot szeretne kialakítani az MTVA-val az áprilisban induló magyar nyelvű Euronews, amelyről a cég vezérigazgatója közölte: nem belpolitikai témájú magyar hírtévének, hanem a helyi és a lyoni szerkesztőség által készített európai hírcsatornának szánják. Michael Peters állítása szerint nem a jelenlegi politikai és gazdasági folyamatok miatt indítanak éppen Görögországban és Magyarországon nemzeti nyelvű csatornát. A 40 fős magyar szerkesztőség tagjait azután választják ki, hogy december végén döntenek a vezető személyéről.

Nem a jelenlegi gazdasági és politikai folyamatok miatt indít a Euronews áprilistól magyar nyelvű csatornát az Európai Bizottság társfinanszírozásában, állította Michael Peters a csatorna vezérigazgatója a Kreatív Online kérdésére. A cég október elején Lyonban jelentette be, hogy magyar és görög nyelvű csatornát indítanak a meglévő 12 csatornájuk mellett, majd december közepén Budapesten az eddig megismerhető részleteket mutatták be egy újabb sajtótájékoztatón.

A tervek szerint áprilisban indul majd el az új csatorna, ami nem leváltani fogja a most kábelszolgáltatóknál és műholdon fogható angol német vagy francia nyelvű Euronewst, hanem egy teljesen új tartalmú tévé lesz. Éppen emiatt a kábelszolgáltatókkal is újra fogják tárgyalni jelenleg érvényes szerződéseiket annak érdekében, hogy minél több háztartásban fogható legyen majd a magyar nyelvű adás. A magyar szerkesztőség által készített tartalmakat, mint minden más helyi adójuk esetében a lyoni központtal való egyeztetés után, annak jóváhagyásával forgatják le. Egy-egy Magyarországgal foglalkozó híradás, amikor elkészül, bekerül a Euronews kínálatába, és az a többi nyelven sugárzott csatornákon is megjelenik majd.

Michael Peters
Michael Peters
Arról csak december végén döntenek majd, hogy ki legyen a budapesti szerkesztőség magyar vezetője, egyelőre egy 2-3 névből álló rövidlistájuk van csupán, döntést még nem hoztak. Ha a vezetőt kiválasztották, akkor vele együtt kezdik majd csak meg a stáb kiválasztását azok közül, akik jelentkeztek az októberben meghirdetett új pozíciókra. A Budapest belvárosában elhelyezkedő irodában több mint 30 fős stáb dolgozik majd, de a magyar szerkesztőségből lesz, aki a lyoni központban és a brüsszeli szerkesztőségben dolgozik majd.

A magyarországi lesz az Euronews 13. csatornája, amelynek teljes tartalmát a csatorna által foglalkoztatott csapat fogja előállítani. A magyar csatorna előtt decemberben startol a görög adás, szintén negyven, Athénban foglalkoztatott munkatárssal. A lyoni székhelyű hírtelevíziónak eddig Brüsszelben, Dohában, Kijevben, Kairóban, Londonban, Moszkvában, Párizsban és Rómában volt önálló irodája, és jövőre Washingtonban, Isztambulban és Dubaiban is terveznek saját állandó központot nyitni.

Ami az új csatorna indulásának pénzügyi hátterét illeti, a Euronews magyar csatornája hozzávetőleg évi 3-3,5 millió Euróból működik, aminek jelentős részét az Európai Bizottság állja majd, mondta el a Kreatív Online kérdésére Michael Peters. A bizottság az európai szabályozás miatt csak 15 hónapra írt alá szerződést a Euronews-zal, ami Peters szerint évente meghosszabbítható lesz, ugyanakkor törekedni fognak arra, hogy a vállalkozás minél előbb önfenntartóvá váljon. Az Euronews célja, hogy az adott országban partnerekkel együtt dolgozzon. Ezek a partnerek jellemzően az adott ország közszolgálati műsorszolgáltatói , így Magyarországon értelemszerűen az MTVA-val folytatnak tárgyalásokat.

Arra a kérdésre, hogy miért pont most indít magyar nyelvű csatornát a cég, a Euronews vezetője elmondta: erős a jelenlétük nyugaton, és keleten is jelen vannak, elmaradás volt, hogy a két régió közötti országokban eddig nem volt helyi nyelven működő Euronews. Az ő vezérigazgatói kinevezésével (Michael Peterst 2011-ben nevezte ki az igazgatótanács a cég élére – a szerk.) indult el az új terjeszkedési stratégia, amelynek része volt a most bejelentett csatornák indítása. A vezető tervei szerint lett volna lengyel is, ami azonban meghiúsult - ennek okairól azonban nem volt hajlandó részleteket elárulni.

Az 1993-ban alapított csatornacsalád jelenleg 400 millió háztartást ér el 155 országban televíziós és digitális platformokon. A társaság tulajdonosait 21, többségében európai médiaszolgáltató alkotja. A 24 órás hírcsatorna tartalmát több mint 25 ország mintegy 400 újságírója állítja elő, jelenleg 12 nyelven.

Csuday Gábor

hirdetés
hirdetés