hirdetés
hirdetés

Erős az újságírókat védő törvény Németországban

2010-08-26

A nevezetes Cicero ügy után öt évvel a német kormány szerdai ülésén olyan törvénytervezetet hagyott jóvá, amely fokozottabb védelmet nyújt újságíróknak az ügyészségekkel szemben.

Az elfogadott szöveg értelmében az újságírók a jövőben nem vonhatók felelősségre szolgálati vagy államtitkok megsértésében való közreműködés miatt olyan anyagok publikálása nyomán, amelyekhez bennfentes forrásoktól jutottak hozzá.

A kormányzati lépés előzménye az úgynevezett Cicero-ügy volt. 2005-ben a folyóirat egyik cikke a szövetségi bűnügyi hivatal egy olyan anyagából idézett részleteket, amely titkosított volt. A bűnügyi hivatal emberei házkutatást tartottak a folyóirat szerkesztőségében, írásos dokumentumokat foglaltak le, és fél napra megbénították az újságírók munkáját. A jogi lépés alapja szolgálati titok elárulása volt. A sértett fél panasszal fordult az alkotmánybírósághoz, amely 2007-ben kimondta a Cicero helyiségeiben végrehajtott razzia alkotmányba ütköző lépés volt.

A jövőben a most elfogadott passzus fogja kizárni a "szolgálati titok elárulásához nyújtott segédkezés" esetét, vagyis: ezután egyetlen újságíró sem követ el bűncselekményt, ha hozzá eljuttatott titkos anyagot hoz nyilvánosságra.

hirdetés
hirdetés