hirdetés
hirdetés

Esett a Magyar Telekom bevétele és nyeresége is

2011-05-06

7,8 százalékkal kevesebb profitot és 3,3 százalékkal kisebb bevételt ért el a Magyar Telekom 2011 első negyedévében, mint tavaly ilyenkor – adta hírül az MTI.

15,2 milliárd forint nettó eredményt és 142,5 milliárd forint bevételt ért el az első negyedévben a Magyar Telekom, ami 7,8 százalékkal, illetve és 3,3 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál – írja az MTI a pénteken közzétett tőzsdei gyorsjelentésre hivatkozva.

A különböző hatások nélkül számolt EBITDA (adózás, kamatlevonás és amortizáció előtti eredmény)  a tavaly ilyenkori 57,7 milliárd forintról 53,2 milliárd forintra mérséklődött az első negyedévben a Magyar Telekomnál, miközben a működéshez kapcsolódó, azaz a macedóniai vizsgálattal (0,4 milliárd forint), illetve a végkielégítéssel kapcsolatos költségek és elhatárolások (1,5 milliárd forint), valamint a telekom-adó (6,3 milliárd forint) nélkül számolt első negyedéves EBITDA 3,8 százalékkal 61,5 milliárd forintra nőtt. A gyorsjelentés szerint a javulás a személyi jellegű és az egyéb működési költségek terén megmutatkozó szigorú költségcsökkentési intézkedéseknek, valamint az egyéb működési bevételként elszámolt, magyarországi ingatlanértékesítésekből származó 1,4 milliárd forintos nyereségnek köszönhető.

Az idén az első negyedévben a társaság 3,4 milliárd forinttal kevesebb, összesen 12,3 milliárd forintot költött beruházásokra. A nettó adósságállomány a tavaly március végi 265,4 milliárd forintról az idén március végére 270,5 milliárd forintra nőtt, a nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) pedig március végén 31 százalék volt.

A jelentés emlékeztet arra, hogy a társaságnak  telekommunikációs különadót kell fizetnie, de mivel az adót csak 2010. negyedik negyedévben vezették be, pénzügyi hatása csak a negyedik negyedévi eredményeket érintette.    

A gyorsjelentés szerint a magyarországi vezetékes bevételek 7,1 százalékkal 45 milliárd forintra mérséklődtek az első negyedévben a hangalapú bevételek csökkenése miatt. A mobil bevételek kisebb mértékben, csak 0,2 százalékkal, 55,9 milliárd forintra csökkentek, mivel az ügyfélszám kismértékű emelkedése, a forgalom növekedése, valamint a szerződéses ügyfelek arányának folyamatos bővülése ellensúlyozta az árszínvonal csökkenését. A T-Mobile megőrizte egyértelmű piacvezető pozícióját, és 44,9 százalékra növelte az aktív ügyfelek száma alapján mért piaci részesedését.

A macedóniai bevételek az első negyedévben 6,8 százalékkal, 17,1 milliárd forintra csökkentek: a vezetékes bevételek 2,2 százalékkal nőttek, mivel emelkedtek a hangalapú nagykereskedelmi bevételek, ellensúlyozva a hangalapú kiskereskedelmi bevételek csökkenését. A mobil bevételek viszont 14,1 százalékkal visszaestek az első negyedévben a kiélezett versenykörnyezetben. A montenegrói leányvállalat bevételei kismértékben, 1,2 százalékkal 7,4 milliárd forintra csökkentek, ezen belül a vezetékes bevételek 0,5 százalékkal, míg a mobil bevételek 2,7 százalékkal mérséklődtek.

A gyorsjelentés szerint a macedóniai vizsgálat még nem zárult le, s a társaság továbbra sem tudja megítélni az ügy kimenetelét. 

A közlemény idézi Christopher Mattheisen elnök-vezérigazgatót, aki az eredményekről elmondta: az elért eredményekben a lassú gazdasági fellendülés jelei mutatkoznak meg. A magyarországi piacon nőtt a mobilforgalom, valamint a vezetékes és a mobil szegmensben is csökkent az ügyfélelvándorlás. Hozzátette, ugyanakkor az erős verseny és a fő piacok érettsége változatlanul kedvezőtlenül befolyásolták az üzleti teljesítményt.

(forrás: MTI)
hirdetés
hirdetés