hirdetés
hirdetés

Ha kirúgod az újságírót, veszélyben a demokrácia

2009-03-28
A médiaiparra rövidesen lecsapó válság kapcsán a MÚOSZ elnöksége közleményében fogalmazza meg, mi lesz és hogyan érdemes cselekedni.

Míg a magyarországi médiaiparban a gazdasági válság első hatásait érzékeljük, az Európából és az USA-ból érkező hírek egyre fenyegetőbben mutatják, hogy a szórványos jelenségek a hazai médiát is veszélyeztető súlyosabb következmények előjelei - olvasható a Magyar Újságírók Szövetségének (MÚOSZ) elnökségének közleményében.

A szövetség szerint a médiát működtető hirdetési üzletág az egyik leginkább konjunktúra-érzékeny piaci szegmens: a médiában dolgozó menedzserek 10-25 százalékos visszaesésről beszélnek. "A lappiacot közvetlenül fenyegeti a vásárlóerő csökkenése. A forint gyengülése a papírárak - hamarosan elkerülhetetlen - drasztikus emelkedésén keresztül növeli a nyomtatott sajtó költségeit" - fogalmaz a MÚOSZ.

Szerintük az újságírókat, de a médiában dolgozókat általában is több évtizede nem tapasztalt létbizonytalanság fenyegeti, tömeges elbocsátások, lapmegszűnések várhatóak. A közlemény szerint a következményeket munkahely-megőrzési törekvésekkel csökkenteni lehet, valamint áthidaló megoldás lehet a "költségkímélő alternatív foglalkoztatási formák" bevezetése is.

A MÚOSZ megszólítja a magyar médiapiacon ténykedő nemzetközi cégeket is: "Magyarországi médiabefektetésükkel nem egyszerűen áru, hanem különleges áru előállítására vállalkoztak: a média a nemzeti kultúra és a demokrácia infrastruktúrájának része is. Ezeket döntéseiknél most tekintetbe kell venniük."

Emellett a szakmai szövetség önmérsékletre inti az újságírókat is, hogy ne feltétlenül ebben az időszakban harcoljanak béremelésért, mert az akár kollegáik elbocsátásához vezethet.

A közlemény az érdekképviselet gyengeségéről is szól, szerintük Magyarországon hiányoznak az ilyen tapasztalatok, még a közéletben járatos értelmiségi szakmában is. Éppen ezért a MÚOSZ elnöksége közleményében szólítja fel a kollégákat a létező, több tucat szakmai szervezet, a szakszervezetek és az érdekvédelmi szervezetek - bármilyen beállítódásúak, profilúak legyenek is azok - támogatására, akár újak létrehozására, a szakma önvédelmi képességének javítására.

(forrás: Kreatív Online, MTI)
hirdetés
hirdetés