hirdetés
hirdetés

Hárommilliós büntetés a MÚOSZ-nak

2008-12-15
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) hárommillió forintra büntette a Magyar Újságírók Országos Szövetségét (MÚOSZ) a sajtómunkáért fizetendő honoráriumok minimális mértékét meghatározó ajánlások közzétételéért – írja az Emasa. A szervezet bírósághoz fordul jogorvoslatért.

A GVH hárommillió forint bírság megfizetésére kötelezte a MÚOSZ-t annak a honoráriumtáblázatnak a közzétételéért, amelyben a szövetség a szellemi szabadfoglalkozású (szabadúszó, vállalkozó) újságírók minimális honoráriumára tett ajánlatot. A táblázatban a MÚOSZ az írott sajtóban dolgozók flekkdíjára, továbbá rovat- és oldalszerkesztői, korrektori, karikatúra- és fotós honoráriumokra, valamint a különböző rádiós és televíziós munkakörökben, illetve műfajokért fizetendő honoráriumra tett a szakmában foglalkoztatottaknak differenciált javaslatot – írja a szervezet médiaszakmai hírportálja, az Emasa.

A MÚOSZ Érdekvédelmi Bizottsága által összeállított, végső formájában „A magyar újságíró-szervezetek érdekvédelmi kódexe és érdekvédelmi intézményei” címet kapó javaslathoz, amely a honoráriumtáblázatok mellett szerződésmintákat is tartalmazott, csatlakozott a Magyar Katolikus Újságírók Szövetsége, a Magyar Újságírók Közössége, a Sajtószakszervezet, a Magyar Sportújságírók Szövetsége, a Magyar Fotóriporterek Társasága, a Tudományos Újságírók Klubja, a MÚOSZ Patakpart Egyesület, a Magyar Egyetemi Sajtóegyesület és a Diák Újságírók Országos Egyesülete. A honoráriumtáblázatot, amelyet a szervezet először 2002-ben dolgozott ki, a MÚOSZ-évkönyvekben, valamint a szervezet honlapján tették közre.

A bírságolást megelőző tárgyaláson a MÚOSZ elsősorban a szakmában dolgozók elszigeteltségére, orientációhiányára, a szabadúszó újságírók kiszolgáltatott tárgyalási helyzetére, továbbá a nyomtatott sajtó esetében arra a szakmai sajátosságra hivatkozott, hogy a magas terjesztési díjak, a nyomdai és a papírköltségek mellett a szóban forgó honoráriumok az újságkészítés költségeiben minimális szerepet játszanak, s a többnyire célcsoportoknak készülő, másrészt monopolhelyzetben lévő sajtóproduktumok versenyhelyzetét így nem is befolyásolják. A MÚOSZ elnöksége december 12-i ülésén úgy döntött, jogorvoslatért bírósághoz fordul.

Az újságíró szövetség mellett a GVH egyébként évek óta számos érdekképviseleti szervezet ellen folytat vizsgálatot kartellgyanúval.

(forrás: eMasa)
hirdetés
hirdetés