A vasfüggönyön inneni legvégső határ: a szovjet sci-fi művészet legjava, könyvben
2020-04-07
A hidegháború és az űrverseny a grafikusokból is kihozta a legvadabb álmokat.
Könyves összeállítás készül a hetvenes évek szovjet tudományos-fantasztikus magazinjainak legizgalmasabb grafikáiból. A 250 alkotást felsorakoztató könyv címe Soviet Space Graphics: Cosmic Visions from the USSR, a kiadvány a Moszkvai Design Múzeum segítségével készült.
A szovjet sci-fi születése az 1917-es forradalom utáni időszakra tehető. A drámai társadalmi változások mellett az oktatás széles körben való elérhetősége hozzájárult ahhoz, hogy a húszas években már megjelenjenek olyan írások, melyeket Verne, H.G. Wells, vagy Arthur Conan Doyle művei inspiráltak. Az űrutazás akkor még csak ábránd volt, de a második világháború után, a hidegháború és az űrverseny kiéleződésével egyre több alapanyaga volt az ismeretlen világok után vágyódó szovjet sci-fi íróknak is.
Sorra jelentek meg különböző sajtótermékek, a most elkészült könyv törzsanyagához is legtöbbet használt Technika a fiataloknak című kiadvány rogyásig volt pakolva a legizgalmasabb víziókkal, érdemes végigpörgetni.
A Szovjetúnió ideológiai merevsége alól a tudományos fantasztikum egyfajta menekülőútként szolgált, ugyanakkor a legtöbb szovjet író a távoló jövőben egy kommunista utópiát látott, a posztapokaliptikus, disztópiás világok a Földön kívül, távoli bolygókon jelentek meg.
NZs