hirdetés
hirdetés
hirdetés

Százmilliós bírság lapkiadóknak és a Lapkernek

Összesen százmillió forintra büntette a GVH a Lapkert, a Ringiert, a Sanomát és az Axel Springert a terjesztési szerződésben előírt versenykorlátozó kitételek miatt.

hirdetés

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) még 2007 november 23-án indított versenyfelügyeleti eljárást a Lapker ill. tulajdonosai a Lagardére és több lapkiadó, a huszonegy kiadót tömörítő KVK, az Axel Springer, a Népszabadság, a Ringier, az Adoc-Semic, a HVG Kiadó valamint a Sanoma Budapest ellen, amelyet 2008 októberében kiterjesztettek az Adoc Interprintre is, miután az Adoc-Semic a tulajdonában lévő részvényeket 2007. augusztus 15-én az Adoc-Interprint-re ruházta át. A Lapker és a cégben tulajdonos kiadók által aláírt megállapodás alapján valószínűsíteni lehetett, hogy az eljárás alá vont cégek az árus lapterjesztési és a lapkiadási piacokat érintő versenykorlátozó megállapodást kötöttek.

A versenykorlátozó megállapodás korlátozhatja a lapterjesztési versenyt, mivel korlátozza a kiadókat, hogy egyedül, vagy más kiadókkal közösen áruterjesztő vállalkozásokat hozzanak létre, vagy ilyen vállalkozásokban részesedést szerezzenek. Erre a felek szerződéses megállapodása nem adott lehetőséget a Versenytanács szerint.

Ugyanis a Lapker 1998-as privatizációjakor (lásd keretes írásunkat) a többségi tulajdonos Lagardére (és jogelődje, a Hachette) vállalta, hogy nem lép be lapkiadóként a magyarországi piacra, a kiadók pedig vállalták, hogy nem végeznek lapterjesztői tevékenységet a Lapkeren kívül.

A GVH versenyfelügyeleti eljárását követően a Lapkerben részvényesek megváltoztatták a versenykorlátozó rendelkezéseket.

A versenyhivatal az eljárás során megállapítottak szerint a Lapkert ötvenmillió, a Ringiert huszonötmillió, a Sanomát tizenötmillió, az Axel Springert pedig tízmillió forint bírság megfizetésére kötelezte.
 

Volt verseny, nincs verseny
A Lapker privatizációjához kapcsolódóan 1998. április 1-jén a a Lagardčre (azaz jogelődje: az Hachette) és a KVK más alapító részvényesekkel együtt részvényesi megállapodást kötött. A részvényesi megállapodás 1998. április 1. és 2008. július 17. között érvényes 4.2.3. pontja szerint a Lagardčre „beleegyezik abba, hogy a jelen Megállapodás tartama alatt nem fog lapkiadói tevékenységet folytatni Magyarországon.” A megegyezésnek ez a pontja a kiadók kérésére került be a megállapodás szövegébe.

A Lapker a Magyar Posta árus lapterjesztő társaságainak privatizációjához kapcsolódóan jött létre 1998-ban. Az erre a célra alapított cég többségi tulajdonosa a francia Hachette lett (melynek neve 2007. júliusában Lagardčre-re változott). A Lagardčre mellett a lapkiadók egy része közvetlenül, illetve a KVK-ban lévő üzletrészük révén közvetetten kisebbségi részesedéshez jutottak a vállalkozásban. A többségi tulajdonos és kiadók közötti irányítási viszonyok 2000 óta lényegében változatlanok.

A Versenytanács már 2007. november 8-án megállapította, hogy a Magyar Posta és a Lapker versenykorlátozó megállapodást kötöttek egymással, amikor megállapodtak abban, hogy a Magyar Posta 2001 decemberétől 2007. december 31-ig nem foglalkozik nagykereskedelmi hírlapárusítással, a lapterjesztő pedig 2003 januárjától 2007. december 31-ig nem foglalkozik a Magyar Posta érdekkörébe tartozó lapok előfizetéses lapterjesztésével. A jogsértésért a Versenytanács a lapterjesztőt és a Magyar Postát is négyszázhatvannyolcmillió forint versenyfelügyeleti bírság megfizetésére kötelezte. A Versenytanács határozatát a felek bíróság előtt megtámadták, a Fővárosi Ítélőtábla a jogsértés tekintetében jogerősen helyben hagyta a határozatot. Az ítélet szerint – amelyet a Legfelsőbb Bíróság a benyújtott felülvizsgálati kérelem nyomán helybenhagyott – a felek írásban megkötött szerződésbe foglalt közös (piacfelosztó) célja az volt, hogy a meg nem támadási megállapodásukban foglaltak folytán, a konkurencia – és így lényegében a verseny – kizárásával a status quo-t fenntartva, saját tradicionális piacaikon kölcsönösen továbbra is lényegében egyeduralmat biztosítsanak a maguk, illetve egymás számára.

 

A Lapker tulajdonosi szerkezete
1. HDS/Lagardére S.A. 80,010 %
2. KVK Kiadói Vagyonkezelı Kft. 15,000 %
3. Sanoma Budapest Kiadói Zrt. 1,996 %
4. Adoc-Semic Kft./Adoc-Interprint Kft. 0,399 %
5. Axel Springer Budapest Kiadói Kft. 0,998 %
6. Ringier Kiadói Kft.   0,599 %
7. Népszabadság Kiadó és Nyomdaipari Zrt. 0,599 %
8. HVG Kiadói Zrt.        0,399 %

                                          

 

                                               

    

                                                

hirdetés

kapcsolódó linkek

Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

Itt a tavasz, ami egyben azt is jelenti, hogy a Hornbach új kampánnyal jelentkezik. Szerencsére nem változtattak az eddig bevált humoros megközelítésen.

Az elektromos hajtásrendszereket fejlesztő és szállító társaság meghívásos tenderen választott ügynökséget.

Szakértőket is bevonnak a  munkába, hogy a rovat edukálja is az olvasókat.

A szpotban a VOLT és a Sziget most csendes helyszíneit járja körbe a Jeep hazai márkanagykövete.

Május 27-én válik elérhetővé 50 ország mellett itthon is a BTS Menü a McDonald'sban.

hirdetés
Legolvasottabb
Legtöbb hozzászólás
hirdetés